Utenos kraštotyros muziejus (Utenio a. 3, Utena)
Norite pažinti Utenos krašto istoriją? Geriausiai tai padarysite apsilankę Utenos kraštotyros muziejuje. Čia esančioje ekspozicijoje galėsite pažinti miestą nuo pačių pirmų jo gyvavimo dienų. Muziejuje yra ir interaktyvių pramogų, tad čia nenuobodžiaus ir jaunesni lankytojai.
Utenos laisvės kovų muziejus (Stoties g. 39, Utena)
Kadaise ir Utenoje kursuodavo traukiniai. Būtent jau nebeveikiančioje siaurojo geležinkelio stotyje ir įsikūręs laisvės kovų muziejus. Muziejaus ekspozicija skirta 1940-1945 metų laikotarpiui ir gyvenimui už geležinės uždangos priminti. Ekspoziciją sudaro 5 dalys.
Utenos pašto muziejus (J. Basanavičiaus g. 36, Utena)
1830-1835 metais pastatytas Utenos pašto kompleksas yra seniausi iki šiol išlikę mūriniai pastatai Utenoje. Tai tarsi miesto architektūros paminklas ir jo sunku nepastebėti, mat važiuojant iš Vilniaus į miesto centrą pro jį būtinai pravažiuosite. Komplekse kadaise buvo poilsio kambariai karietų laukiantiems žmonėms, vežikų kambariai, kareivinės, arklidės ir netgi ratinės, kuriose savo eilės laukdavo karietos, diližanai ir furgonai.
Utenos aludarystės pažinimo centras (Pramonės g. 12, Utena)
Vienas iš dalykų, kuriuo garsėja Utena – gilios aludarystės tradicijos. Su jomis galėsite susipažinti „Utenos alaus“ darykloje įsikūrusiame aludarystės pažinimo centre. Čia sužinosite kaip gimsta alus, susipažinsite su gamyklos istorija, aplankysite alaus gamybos cechus ir išvysite įvairiausių temų ekspozicijas.
Triušiukų slėnis (Antalamėstė, Girios g. 2, Utena)
Mažieji keliautojai šią vietą tiesiog dievina. 2 hektarų ploto teritorijoje gyvena daugiau nei 40 skirtingų rūšių triušiukų. O jiems draugiją palaiko taurieji elniai, ožiukai, nutrijos, stručiai, fazanai, kalakutai ir dar daugybė kitų sodybos gyventojų. Čia ne tik galėsite susidraugauti su triušiukais ir kitais gyvūnais, bet ir aktyviai papramogauti ant batuto, pažaisti smėlio dėžėje ar pasigrožėti gamta pavėsinėje.
Vestuvių kalnas (kelias Utena-Zarasai, prie Klovinių tvenkinio)
Šis kalnas itin mėgstamas vietinių jaunavedžių, o jo istorija labai įdomi. 1987-aisiais Utenos valdžia pastebėjo, kad vietiniams jaunavedžiams civilinės metrikacijos iškilmės nepalieka didelio įspūdžio, tad miesto valdžia sugalvojo kai kurias apeigas rengti Vestuvių kalne. Ta proga įvairausi šalies tautodailininkai buvo pakviesti papuošti kalną skulptūromis, vaizduojančiomis vestuvių apeigas. 2011 metais visos skulptūros buvo atnaujintos.
Utenos miesto parkai (Vyžuonos ir Krašuonos parkai)
Du didžiausi Utenos miesto parkai yra Vyžuonos ir Krašuonos, kuriuos jungia Vyžuonos upė. Einant šios pakrante galima nueiti nuo vieno parko link kito. Krašuonos parkas skirtas ramesniam pasivaikščiojimui, o štai Vyžuonos parke gausu pramogų ir mažiems, ir dideliems. Čia yra ne viena žaidimų aikštelė, skirta įvairaus amžiaus vaikams, daugybė įvairausių lauko treniruoklių, riedučių, dviračių ir riedslidžių trasa, kuri žiemą virsta slidinėjimo trasa, ir net 7 tiltai kertantys Vyžuonos upę.
Utenos miesto fontanas Dauniškio ežere (Aušros g., Utena)
Kai jau baigsite dienos ekskursiją po Utenos kraštą, būtinai atvykite čia, prie Dauniškio ežero. Ežeras nėra didelis, tad fontaną galėsite matyti iš bet kurios jo pakrantės, tačiau geriausias vaizdas atsiveria žvelgiant nuo pantoninio tilto, esančio šalia Aušros gatvės. Miesto svečiai gali palikti automobilį visai šalia ežero esančioje stovėjimo aikštelėje, netoli kavinės Elfas. Muzikinė ir šviesų programa prasideda vos sutemus. Tikslų programos laiką galima rasti čia.
Fontanas puikiai vainikuos jūsų kelionę po Utenos kraštą. Įspūdingas vandens ir šviesų šou bus tarsi vyšnaitė ant aukštaitiško torto.